Anne & Bebek

Relaktasyon Polikliniği

SAĞLIKLI NESİLLER,

SAĞLIKLI GELECEK İÇİN ANNE SÜTÜ

EMZİRME DANIŞMANLIĞI VE RELAKTASYON POLİKLİNİĞİ

Adana Yüreğir Devlet Hastanesi 20.02.2015 tarihinden itibaren “Bebek Dostu Hastane” unvanını almıştır. Hastanemiz Bebek Dostu Hastane uygulamaları ile anne sütünün bebeğinize erken, yeterli ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. İlk 6 (altı) ay bebeğinizin su dahil, vitaminler ve mineraller açısından ihtiyacını karşılayan ve bağışıklık gelişiminde en önemli katkıyı sağlayan besin anne sütüdür.

Amacımız Hastanemizde gebelikten itibaren doğum öncesi Gebe Okulu ve Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği ile koordineli olarak anne adaylarına ihtiyaç duyduğu eğitimi vermektir.                 

Hastanemizde doğum sonrası anne yanı bebek hemşireleri ile bebeğiniz için gerekli desteği sağlarken herhangi bir durumda emzirmeye ara verilmesi durumunda emzirmenin yeniden başlatılması için Anne Sütü ve Relaktasyon Polikliniği vasıtasıyla destek vermektedir.
Relaktasyon yeniden emzirme süreci olup başta annede meydana gelen psikolojik veya fiziksel hastalıklar olmak üzere yetersiz süt üretimi gibi durumlarda da annelerimize yardımcı olmaktadır.

POLİKLİNİĞİMİZDE VERİLEN DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
1. Etkin Ve Doğru Emzirme Yöntemleri
2. Meme Ve Meme Başı Sorunları

a. Düz Meme
b. Meme Apsesi
c. Çökük Meme
d. Mastit
e. Meme Angajmanı (Memede Hassasiyet)

3. Emzirme Sorunları
4. Meme Reddi
5. Süt Artırma Yöntemleri
6. Süt Sağma Teknikleri


a. Elle Süt Sağma
b. Makina İle Süt Sağma

7. Relaktasyon (Yeniden Süt Getirme)
8. Süt Saklama Koşulları
9. Saklanan Sütün Bebeğe Verilme Teknikleri
10. Emzirme Döneminde Beslenme

Emzirme Ve Relaktasyon Polikliniği 
Zemin Kat Çocuk Poliklinikleri İçerisinden Ulaşabilirsiniz.

EMZİRME ANNE İÇİN BİR GÖREV DEĞİL HAKTIR!
Bebek her istediğinde emzirilmelidir.


Adres: Serinevler Mah., Ege Bagatur Blv, No:236   01240 Yüreğir/Adana
Tel: +90 (322) 321 57 52
Anne sütü ve Relaktasyon Polikliniği Dahili No: 5248
Ebe : Elif Çankaya
Fax: +90 (322) 322 83 30
E-Mail: adanadhs11@saglik.gov.tr


  • relaktasyon polikliniği 1.JPG
Adana Yüreğir Devlet Hastanesine 20.10.2023 tarihinde Çocuk Cerrahi Polikliniğine 36 günlük bebeklerinin kabızlık nedeni ile başvuran anne Özlem Nur Aslan doktorumuz tarafından bebeğini mama ile besleme ve sürekli uyku hali şikayetiyle Emzirme ve Relaktasyon Polikliniğine yönlendirildi. Anne ve Babaya yüz yüze eğitimler verildi. Mama kullanımı azaltmaya ve anne sütü verilmesine teşvik edildi.


Kontrol randevusuna gelen ailemizle birlikte Bebeğimiz Nehir Aslan’ın boy ve kilo ölçümü yapılarak 3 günlük süreçte 300 gr aldığı görülmüştür ve bebeğimiz sadece anne sütü alıyor. Anne Özlem Nur Aslan ve baba Sercan Aslan  “Emzirmede sorun yaşayan tüm annelere Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği‘nden destek almalarını önerdi”.


Mama ile beslenme ve emzik kullanması olan Marya bebek, Anne Sütü ve Relaktasyon Polikliniği sayesinde sadece anne sütü ile besleniyor ve artık emzik kullanmıyor. Adana Yüreğir Devlet Hastanesi Anne Sütü Ve Relaktasyon Polikliniği’ ne başvuran anne Berivan Kurt   kendisine verilen yüz yüze eğitimler sayesinde artık bebeğinin mama ve emzik kullanımını bırakmış sadece anne sütü ile beslendiğini 1 haftalık süreçte bebeklerindeki kilo alımının 1000 gr artığını gözlemlediler. Anne Berivan Kurt zorlu günler geçirdiklerini, bebeklerinin 70 günlük olduğunu ve sadece anne sütü beslenmesinden çok mutlu olduklarını ifade etti. Anne Berivan Kurt bu durumu yaşayan tüm annelere “Bu sürecin sabır gerektirdiğini ve istikrarlı bir şekilde emzirmeye devam etmeleri gerektiğini ve emzirmenin çok güzel bir duygu olduğunu” ifade etti. Mutluluklarını bizimle paylaşmak isteyen Marya bebek ve Anne Berivan Kurt Emzirme Ve Relaktasyon Polikliniğimizi kontrol randevusuna geldiler.

 

11 Haziran 2024